Co nowego u Strażników?

Dołącz do nas na FB otwarta strona Strażnicy Rzek WWF. 


Tsunami na Sanie. Elektrownia zabije tegoroczny narybek.


Konsultacje społeczne dla rozporządzenia w sprawie określenia gatunków zwierząt wodnych o znaczeniu gospodarczym oraz obszarów przeznaczonych do ochrony tych gatunków zwierząt


Raport: Studium kompleksowego rozwiązania problemów stopnia i zbiornika Włocławek– do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Raport: Alternatywa dla planowanej elektrowni wodnej w Siarzewie w kontekście bezpieczeństwa energetycznego– do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Dowiedz się więcej o suszy! Nowa strona na WWF.PL


Webinar z prof. Bogdanem Chojnickim „Dlaczego powinniśmy spodziewać się susz”


Webinar z dr hab. Wiktorem Kotowskim „Po co nam bagna?”


Interwencja, Przeczytaj: Żylica – rozwiązania przyjazne naturze – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Jak działać? Co robią Strażnicy Rzek WWF?


Przeczytaj: Susza – Kryzys, który sami na siebie sprowadzamy


Przeczytaj: List otwarty Koalicji Ratujmy Rzeki do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Chrońmy Rzeki, inwestujmy w kolej.


Dziś obchodzimy Dzień Bobrów! Przeczytajcie o tym, jakie to niesamowite zwierzęta i dlaczego są naszymi sprzymierzeńcami w walce z suszą! O bobrze mówmy dobrze, nie tylko od święta! 


Zapraszamy na webinar na temat sztucznych barier na rzekach. 19 marca 2020, start godz. 16 

Prezentacja do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Raport: Żegluga czy kolej – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Szkolenie dla Strażników Rzek WWF


Publikacja: River ecology – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Otwarte Spotkanie Strażników Rzek WWF: Kryzys rzek! Kraków, 20 lutego 2020 o godz. 18. Zapraszamy!


Raport: Analiza prawna dotycząca prawidłowości wdrożenia wymagań konwencji z Aarhus w Polsce – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Raport: Analiza prawna wymagań unijnego prawa ochrony środowiska dotyczących rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na przykładzie odrzańskiej drogi wodnej – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Publikacja: Czy tam we Włocławku ciągle wpływa na ichtiofaunę Dolnej Wisły? – niektóre dane ichtiologiczne i środowiskowe – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Raport: Uwarunkowania środowiskowe istotne przy realizacji małych elektrowni wodnych – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Prezentacja: Naturalne zdolności rzek do samooczyszczania w kontekście korzyści ekonomicznych – prezentacja do pobrania – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Prezentacja: Zarządzanie wodami w kontekście obszarów mokradłowych – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Szkolenie dla Strażników Rzek WWF


Interwencja WWF w sprawie wycieku oleju do Narwi


Prezentacja: Susza i powódź – mokradła nadrzeczne kluczem do zrównoważonej gospodarki wodnej – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


 Publikacja:  Jak się troszczyć o rzekę na podstawie prawa Unii Europejskiej – wskazówki dla przyrodników – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Zespół Rezerwat i WWF apelują – zaopiekuj się rzeką! Hit sprzed lat „Zaopiekuj się mną” w nowej rzecznej aranżacji zachęca do działania dla dobra rzek! 


Publikacja: Rewitalizacja rzek miejskich: przewodnik praktyczny – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Odbyły się warsztaty fotograficzne dla Strażników Rzek WWF  


Odpowiadamy Wodom Polskim ws. obwałowań Bugu.


Nie dla kolejnych obwałowań na Bugu!


Mamy to! Żylica obroniona!


Za nami sprzątanie rzeki Długiej w Markach k/Warszawy, czyli o tym jak Strażnicy Rzek WWF działają w terenie.


Jeśli angażujesz się lokalnie w ochronę przyrody, koniecznie podpiszę petycję NIE DLA LEX-INVESTOR

Nie pozwólmy na antyprzyrodnicze i antyspołeczne zmiany prawa!


W zakładce mapy  opublikowaliśmy odcinki rzek szczególnie istotne dla zachowania ciągłości morfologicznej rzek. Zostały nazwane „odcinkami ważnymi dla migracji ryb”. Pojawiają się one m.in. w rozporządzeniach RZGW, funkcjonują w przepisach i publikacjach.


Dołącz do grupy na portalu fb: Strażnicy Rzek WWF


BIG JUMP 2019 i złożenie apelu do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, czyli bardzo pracowity rzeczny weekend!


Za nami kolejna seria szkoleń dla Strażników Rzek WWF

Byliśmy w Krakowie, gdzie podczas sesji terenowej odwiedziliśmy rzekę Rabę. Drugie szkolenie odbyło się w Gdańsku, gdzie spędziliśmy dużo czasu nad przepiękną Redą.

Jesienią zapraszamy na kolejne szkolenia w innych miastach! Dla wszystkich zainteresowanych zamieszczamy materiały merytoryczne z pierwszego dnia szkolenia. O tutaj!


Szkolenie dla Strażników Rzek WWF

22-23 czerwca 2019 r.  odbędzie się dwudniowe szkolenie dla Strażników Rzek WWF w Gdańsku. W planie m.in. część warsztatowa oraz wspólny wyjazd nad Redę. Szkolenie jest świetnym sposobem na rozpoczęcie przygody z ochroną rzek oraz na pogłębienie wiedzy i spotkanie się z osobami, które w swojej okolicy aktywnie działają dla dobra rzek. Szczegóły szkolenia tutaj!

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem mailowym straznicy@wwf.pl

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

 


ZAOPIEKUJ SIĘ RZEKĄ!

Zostań wolontariuszem Fundacji WWF

Dowiedz się więcej!


Szkolenie dla Strażników Rzek WWF

11-12 maja 2019 r.  odbędzie się dwudniowe szkolenie dla Strażników Rzek WWF w Krakowie. W planie m.in. część warsztatowa oraz wspólny wyjazd nad Rabę. Szkolenie jest świetnym sposobem na rozpoczęcie przygody z ochroną rzek, ale także na pogłębienie wiedzy i spotkanie się z osobami, które w swojej okolicy aktywnie działają dla dobra rzek. Szczegóły szkolenia tutaj!

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem mailowym straznicy@wwf.pl

LICZBA MIEJSC OGRANICZONA


Raport: Tym razem udostępniamy publikację  Zmiany klimatu i ich wpływ na wybrane sektory w Polsce – do pobrania w dziale Baza Wiedzy


Konkurs Fotograficzny dla Strażników Rzek WWF czas zacząć! Termin nadsyłania prac upływa 15 maja 2019 r.

Do wygrania 2-dniowy plener fotograficzny w Bieszczadach w dniach 17-18 sierpnia z profesjonalnym fotografem przyrody. Szczegóły oraz regulamin konkursu znajdują się  tutaj!


Aktualna baza przetargów prac utrzymaniowych już na mapie. Zobacz, czy nie są planowane prace na rzekach w Twojej okolicy!


Pierwsza w Polsce interaktywna mapa rzek tylko na stronie Strażników Rzek WWF

W zakładce Mapy umieściliśmy najnowszą wersję przeglądarki, dzięki niej można zobaczyć przebieg rzek i potoków od źródła do ujścia, wyszukać rzeki po nazwie oraz odczytać nazwy nawet najmniejszych cieków. Włączając warstwy obszarów chronionych możemy łatwo zobaczyć, które odcinki rzek znajdują się w ich granicach. 


Uwaga, konkurs wiedzy.
Gramy o większą stawkę, czyli piękne i nowe, pachnące farbą drukarską „Dobre praktyki utrzymania rzek”. Odpowiedzi proszę przesłać mailem na straznicy@wwf.pl

Pytanie konkursowe jest dwuczęściowe:
1) W którym artykule ustawy Prawo Wodne znajduje się katalog prac utrzymaniowych i jakie prace zawiera?
2) Która z wymienionych prac jest najbardziej niszcząca dla ekosystemu rzeki i dlaczego – odpowiedż tweeterowa, czyli do 280 znaków.

Czekamy na odpowiedzi do piątku 8 lutego do godziny 12.00, potem opublikujemy prawidłowe rozwiązanie.Czas start:))Rozstrzygnięcie konkursu


Już 2 lutego Światowy Dzień Mokradeł obchodzony w rocznicę podpisania konwencji Ramsarskiej. W tym roku odbywa się pod hasłem walk ze zmianami klimatu. Wspólne obchody tego dnia odbędą się 2 lutego 2019 roku na Wydziale Biologii UW, przy ul. Miecznikowa 1 w Warszawie. Więcej informacji możecie znaleźć na: bagna.pl


W dziale Baza Wiedzy można pobrać Kompendium wiedzy o rybach wędrownych. Doskonały zbiór informacji na temat wybranych gatunków ryb wędrownych, ich siedlisk, trybu życia potrzebach ochrony. Niezbędna lektura każdego miłośnika rzek i ryb.


Dołącz do grupy na portalu fb: Strażnicy Rzek WWF


Ratujemy Białkę Tatrzańską! W wyniku nacisku społecznego udało się doprowadzić do spotkania przedstawicieli organizacji pozarządowych z przedstawicielami RZGW Kraków, Zarządu Zlewni w Nowym Sączu oraz RDOŚ w Krakowie. Jest nadzieja dla górskich rzek! Więcej szczegółów na grupie na portalu fb: Strażnicy Rzek WWF


URATUJMY PRAWO WODNE UNII EUROPEJSKIEJ! PODPISZ POSTULATY

Dla wielu zwierząt, ptaków, ryb a także owadów jeziora i rzeki są domem – bez nich zginą.

Źródła wody w Europie są chronione prawem UE – lecz wiele rządów państw członkowskich UE chce osłabić to prawo. Wspólnie MUSIMY temu przeciwdziałać.

Komisja Europejska chce, aby każdy mógł się wypowiedzieć w ramach konsultacji publicznych. To jest nasza jedyna szansa, aby powiedzieć, że chcemy utrzymać silne prawo dotyczące wody.

Przygotowaliśmy odpowiedzi, które pomogą zapewnić najlepsze zabezpieczenie prawa. Aby przesłać je do Komisji w swoim imieniu ZACZNIJ DZIAŁAĆ JUŻ TERAZ!

Wejdz na wwf.pl/protectwater

______________________________________________________________________________

Z przyjemnością informujemy, że zakończyliśmy pierwsze szkolenia dla Strażników Rzek WWF.

Krótką relację z całodziennych spotkań we Wrocławiu i Warszawie można znaleźć tutaj.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i osobom, które zgłosiły się na szkolenia. Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć mamy dwie dobre wiadomości:

i) kolejne szkolenia już w pierwszej połowie 2019 roku,

ii) materiały ze szkolenia dostępne są na naszej stronie.

Rzeki i piękno krajobrazu dolin rzecznych są bardzo ważnym elementem polskiego dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Chcąc chronić to niepowtarzalne dziedzictwo przyrodnicze, stworzyliśmy program „Strażnicy Rzek WWF”.


Jesteśmy grupą osób, które zawodowo, naukowo lub hobbystycznie zajmują się ochroną ekosystemów rzecznych. Współpracujemy z naukowcami, aktywistami, wolontariuszami. Chronimy rzeki na wielu poziomach: edukując, monitorując prace utrzymaniowe na rzekach, gromadząc i udostępniając trudno dostępne dane.

Zaangażuj się w ochronę rzek! Prowadź MONITORING, pomóż w prowadzeniu INTERWENCJI, zostań RZECZNIKIEM rzeki.

Napisz do nas na straznicy@wwf.pl oraz dołącz do grupy na portalu fb: Strażnicy Rzek WWF

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą osób, które zawodowo, naukowo lub hobbystycznie zajmują się ochroną ekosystemów rzecznych.

Współpracujemy z naukowcami, aktywistami, wolontariuszami. Chronimy rzeki na wielu poziomach: edukując, monitorując prace utrzymaniowe na rzekach, gromadząc i udostępniając trudno dostępne dane

Dołącz do Nas

Ochrona Rzek jest tak szerokim i złożonym tematem, że zaangażować się w nią można na wielu poziomach.