Monitoring. Od czego zacząć?

Przygotowanie się do ankiety rozpocząłem na stronie https://straznicy.wwf.pl/mapy/, gdzie znalazłem poszukiwany odcinek rzeki. W moim przypadku była to Rządza, położona w gminie Radzymin, województwie Mazowieckim.

Na mapie wyraźnie widzimy zaznaczony początek oraz koniec badanego odcinka. Dla ułatwienia pracy terenowej, wykorzystałem opcję wydruku mapy. Pozwoliło mi to nie zgubić się w terenie podczas prowadzenia monitoringu.

Wydrukowałem także papierową wersję ankiety. Nie jest to konieczne, ale pomaga nie zapomnieć o żadnym badanym elemencie.

Następnie wyruszyłem w teren, dobrze się ubierając, zaopatrzony w przygotowane wcześniej materiały

Podczas przejścia badanego odcinka rzeki zaznaczałem obserwacje na mapie oraz papierowej wersji ankiety. Na mapie zaznaczyłem także godzinę rozpoczęcia oraz zakończenia kontroli.

Najpierw, będąc w terenie wypełniłem pierwszą…

… a następnie drugą stronę.

 

Wprowadzanie wyników do elektronicznej wersji ankiety

Aby otworzyć elektroniczną ankietę, należy na stronie www.straznicy.wwf.pl/mapy/rzeki/, odnaleźć badaną rzekę, a po zaznaczeniu właściwego odcinka, nacisnąć napis „Ankieta”. Zostaniemy automatycznie przeniesieni do ankiety badanego odcinka.

Lokalizacja badanego odcinka automatycznie pojawia się w ankiecie. Wystarczy wypełnić swoje dane oraz hasło, dostępne po dołączeniu do programu Strażnicy Rzek.

Następnie uzupełniamy kolejne strony ankiety o zebrane w terenie informacje.

Dodając budowle hydrotechniczne pamiętamy o właściwym zaznaczeniu budowli na mapie. Wypełniając ankietę w urządzeniu mobilnym, odbiornik GPS sam naprowadzi nas naszą pozycję. Wypełniając ankietę na urządzeniu stacjonarnym, dla ułatwienia skorzystamy z wyszukiwarki miejsc.

Po dodaniu budowli hydrotechnicznych, uzupełniamy zbiorcze informacje o rzece.

Ostatnim, ale bardzo ważnym elementem ankiety jest dodanie zdjęć. Podobnie jak w przypadku budowli hydrotechnicznych, dodajemy zdjęcia zaznaczając na mapie miejsce ich wykonania.

Na koniec zatwierdzając obserwacje otrzymujemy powiadomienie:

Kontrola zajęła mi ok. 30 minut. Miałem dużo szczęścia, bowiem badany odcinek jest bardzo kręty, zatem rzeka pokonuje znacznie większą odległość niż obserwator. Co więcej, jest dość dobrze dostępna i tylko w jednym miejscu musiałem nieco przeciskać się przez gęstą roślinność.

Po wykonaniu i zatwierdzeniu ankiety, wyniki naszej pracy możemy znaleźć na stronie www.straznicy.wwf.pl

W specjalnie przygotowanej mapie znajdziemy informacje, które odcinki już zostały przebadane oraz uzyskamy dostęp do wykonanych w terenie zdjęć.

Mam nadzieję, że zamieszczony materiał pomoże Wam w strażniczej misji:)