Chcesz zaopiekować się swoją rzeką? Pomóc jej być czystą, naturalnie płynącą oraz pełną życia? Zaopiekuj się nią!

Dowiedz się więcej klikając w poniższy obrazek.

Przez Polskę przepływa 150 tysięcy km rzek. Te największe i najbardziej znane, to nie więcej niż 10% spośród nich. Nie tylko one potrzebują wsparcia. Dzięki programowi Strażnicy Rzek WWF możesz przemówić w imieniu wszystkich rzek, nawet tych najmniejszych.

Zaopiekowanie się rzeką wiąże się z obowiązkami, które Strażnik Rzek WWF deklaruje się wypełniać. Jakie to obowiązki?

1. W ciągu roku należy co najmniej 4 razy (najlepiej raz na kwartał) skontrolować adoptowany przez siebie odcinek rzeki.

Na pierwszej i trzeciej kontroli należy wykonać „Monitoring rzeki”, zgodnie z instrukcją na stronie straznicy.wwf.pl/ankieta-monitoringowa/ 

– Podczas każdej z 4 kontroli w roku należy wypełnić specjalny formularz

2. Raz do roku, najlepiej w 3. weekend września, Strażnicy Rzek WWF organizują akcje sprzątania swojej rzeki.

3. Trzecim, najważniejszym obowiązkowym obszarem działania Strażników Rzek WWF jest pilnowanie prac utrzymaniowych.

Po zgłoszeniu się do programu oraz zadeklarowaniu drogą mailową chęci zaopiekowania się co najmniej jednym odcinkiem rzeki, Strażnik Rzek WWF podpisuje umowę wolontariacką. Dzięki niej m.in. wolontariusz objęty jest ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków.

Po wykonaniu i wypełnieniu ankiety po pierwszej kontroli Strażnik drogą pocztową otrzymuje „pakiet startowy”, w skład którego wchodzą m.in. bawełniany plecak z logo WWF, saszetkę oraz publikacje książkowe wspierające prace Strażnika Rzek WWF.

Do wolontariuszy kierujemy bieżące wsparcie merytoryczne, m.in. poprzez stronę internetową, komunikację mailową lub telefoniczną, np. straznicy.wwf.pl/baza-wiedzy/

Ankiety można wypełniać dla wszystkich rzek na których wykonamy kontrolę, nawet jeżeli nie decydujemy się objąć jej opieką i nie podpiszemy umowy wolontariackiej. Zawsze też zachęcamy do aktywnego działania na innych obszarach związanych z z ochroną rzek.

Kilka razy do roku organizujemy szkolenia w różnych miejscach kraju.

Jak wybrać rzekę którą chcesz się zaopiekować? Jak zgłosić taką chęć?

Obejrzyj jeszcze raz prezentację albo napisz do nas na: straznicy@wwf.pl

Dołącz do nas na grupie na facebooku.

Żeby móc praktycznie zaangażować się w ochronę rzek, potrzebujemy informacji o ich aktualnym stanie. Monitoring pozwala na weryfikację faktycznego stanu rzek,  ponadto umożliwia zgromadzenie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia interwencji i lokalnych akcji.

Monitoring prowadzimy na bazowym odcinku długości 2 km. Podział rzeki na odcinki można znaleźć na MAPIE, gdzie możemy także wydrukować potrzebny nam fragment mapy oraz skorzystać ze specjalnego linku, który przeniesie nas do elektronicznej ankiety, umożliwiającej gromadzenie danych.

Zebrane do tej pory informacje o rzekach oraz zdjęcia w łatwy sposób obejrzymy na MAPIE WYNIKÓW MONITORINGU.

W jaki sposób przygotować się do przeprowadzenia monitoringu oraz jak wypełnić ankietę znajdziecie w artykule Monitoring? Od czego zacząć.

O co pytamy?

Najłatwiej zapoznać się z terenową wersją ankiety, czyli formularzem pomocniczym podczas prowadzenia monitoringu. Dzięki niemu nie zapomnimy zebrać potrzebnych informacji. Formularz terenowy dostępny jest TUTAJ

Wypełniając ankietę niezbędne jest hasło dostępne TUTAJ, tylko dla zalogowanych użytkowników.

Powodzenia!