Podsumowujemy wyniki społecznej akcji inwentaryzacji rur ściekowych na Prądniku w Krakowie. W sobotę 4 marca br., lokalni działacze i mieszkańcy Krakowa, których fantastycznie zorganizował Strażnik Rzek Paweł Chodkiewicz, zinwentaryzowali wyloty ścieków, dzikie wysypiska i inne problemy środowiskowe na rzece Prądnik, od Wielkiej Wsi do ujścia do Wisły w Krakowie.

Efekty:

  • 100 rur, z czego część to nielegalne przyłącza
  • 3 aktywne wycieki, m.in. substancji ropopochodnych!
  • wykryto kilkanaście (ok 12) dzikich wysypisk śmieci + liczne śmieci na brzegu

Nie cieszy nas efekt tej akcji, bo rzeka Prądnik tonie w ściekach!  To pokazuje, jak potrzebne są takie społeczne patrole.

Specjalnie na potrzeby akcji powstała aplikacja Zgłoś Rurę (zglosrure.pl), z której może skorzystać każdy, w całej Polsce, aby zgłaszać problemy na rzekach. Gorąco zachęcamy, aby pójść w ślady krakowskiej ekipy i zapełnić mapę zgłoszeniami!

Gratulujemy zaangażowania:

Strażnikom Rzek, koalicji Ratujmy Rzeki, Społecznej Straży Rybackiej powiatu krakowskiego oraz okręgu krakowskiego, Polskiegmu Związkowi Wędkarskiemu, Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody, Klubowi Przyjaciół Rzeki Rudawy, Klubowi Przyjaciół Dunajca, Stowarzyszeniu Kraków dla Mieszkańców, pracownikom Wód Polskich i służbom, które interweniowały: Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, straż pożarna i policja.