Dzięki funkcjonowaniu Systemu Wczesnego Ostrzegania, dzięki któremu monitorujemy przetargi na prace utrzymaniowe na rzekach, wychwyciliśmy planowane prace na terenach Zarządu Zlewni o Ostrołęce.

Prace obejmują ponad 230 km cieków znajdujących się w 7 obszarach Natura 2000, otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego, na terenie Parku Krajobrazowego oraz Obszaru Chronionego Krajobrazu.  Niepokój wzbudzają także planowane prace tuż przy granicy 2 rezerwatów przyrody: „Bagno Wizna” oraz „Bagno Wizna II”. W naszej opinii planowane prace mogą doprowadzić do nieosiągnięcia zaplanowanych celów środowiskowych, a w przypadku rezerwatów, mogą doprowadzić do ich odwodnienia. Niepokój budzi także dość swobodne podejście do zapisów Ustawy o Ochronie Przyrody, które nie gwarantują przestrzegania wszystkim wprowadzonych w prawie wymogów.

Naszym celem minimum, który chcielibyśmy osiągnąć, jest wprowadzenie zapisów nawiązujących do Dobrych Praktyk w Zakresie Robót Hydrotechicznych, które pozwoliłyby „zazielenić” planowane prace, np.:

+ koszenie brzegów rzek należy wykonywać naprzemiennie, odcinkowo, na zmianę na prawym i lewym brzegu rzeki,

+ usuwaniu roślin z dna z pozostawieniem pasa roślinności wodnej przy jednym z brzegów zajmującego min. 1/3 szerokości rzeki,

+ usuwanie roślin z dna bez usunięcia warstwy namułów, w których roślinność się korzeni,

i inne.

Wystosowaliśmy w tej sprawie pismo m.in. do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.