Słowem wstępu do kolejnych interwencji:

Wody w Polsce podzielone są na Jednolite Części Wód Powierzchniowych. Każda z jcwp ma swój numer, opis, a także cele środowiskowe.

Zgodnie z art. 51, ust. 1 Prawa wodnego„Celem ochrony wód jest osiągnięcie celów środowiskowych dla jednolitych części wód powierzchniowych, jednolitych części wód podziemnych oraz obszarów chronionych, a także poprawa jakości wód oraz biologicznych stosunków w środowisku wodnym i na terenach podmokłych.

JCWP dzieli się na naturalne, silnie zmienione lub sztuczne części wód. W przypadku naturalnych części wód, wyznacza się stan ekologiczny, dla pozostałych dwóch, potencjał ekologiczny. Osiągnięcie celu środowiskowego, to m.in. utrzymanie dobrego stanu lub potencjału ekologicznego oraz dobrego stanu chemicznego.

Bardzo często, planowane prace utrzymaniowe już z definicji wpływają na pogorszenie się stanu ekologicznego danej jednolitej części wód powierzchniowych, a tym samym przyczyniają się od nieosiągnięcia celów środowiskowych.

Według nas, z takim przypadkiem mamy na obszarach zarządzanych przez RZGW w Gliwicach oraz RZGW we Wrocławiu. Po analizie w Systemie Wczesnego Ostrzegania, skierowaliśmy pisma do obu instytucji. Mamy nadzieję, że podjęte działanie odniesie zamierzony efekt.