WWF Polska i Koalicja Ratujmy Rzeki zorganizowały 27 kwietnia 2020r. spotkanie dla dziennikarzy online: „Susza – kryzys, który sami na siebie sprowadzamy!”. Nasi eksperci opowiedzieli o rzekach, tamach, zbiornikach retencyjnych, wodnych autostradach, zasobach wody w Polsce oraz tego, jak powinniśmy przeciwdziałać suszy, a jakie planowane działania wręcz pogłębią ten problem.

Czy zabraknie nam wody w kranach? Czy płonące łąki, lasy i torfowiska takie jak w Dolinie Biebrzy staną się naszą codziennością? Czy obecna kwietniowa susza to wyjątek, czy raczej nowa norma? Dlaczego mówimy, że zbiorniki retencyjne pogłębiają suszę, skoro jest w nich… woda?

Na pytania odpowiedzieli eksperci naszej Fundacji: dr Przemysław Nawrocki (starszy specjalista ds. ochrony wód i gatunków), Piotr Nieznański (dyrektor ds. polityki środowiskowej) i Marek Elas (specjalista ds. ochrony ekosystemów rzecznych) oraz Jacek Bożek z Koalicji Ratujmy Rzeki (założyciel i prezes Klubu Gaja).

Wysychające rzeki i uprawy na polach, płonące lasy i torfowiska, stawiają pod znakiem zapytania nasze bezpieczeństwo. Czas działać mądrze, nie ma czasu na złe decyzje. To nasza wspólna sprawa. Rzeki to woda! Woda to życie!

 

Tutaj możecie obejrzeć nagranie ze spotkania

Tutaj do pobrania prezentacja: Prezentacja Susza – spotkanie dla dziennikarzy online