Wiosna to idealny czas, aby zabrać dzieci w podróż po niesamowitym świecie rzek! Naturalne i swobodnie płynące rzeki są domem dla wielu niesamowitych gatunków, zapewniają cyrkulację wody w przyrodzie, dostarczają czystą wodę, są świadkami pierwszego osadnictwa i stanowią ważną przestrzeń rekreacyjną i kulturową. Rzeki są również jednym z najbardziej zagrożonych ekosystemów, a bez nich nasz świat nie istniałby w formie, jaką znamy. Strażnicy Rzek WWF zachęcają do pobrania bezpłatnych Kart Edukacyjnych, z których dzieci, rodzice i nauczyciele w inspirujący sposób dowiedzą się wszystkiego o rzekach!

Pobierz Karty Edukacyjne Strażników Rzek WWF za darmo!

Dlaczego warto edukować dzieci na temat rzek?

System rzeczny to system krwionośny naszej planety, bez niego nie byłoby życia na Ziemi. Niestety rzeki na całym świecie są w coraz gorszym stanie. Stawiane są na nich bariery, ich brzegi są regulowane i betonowane, koryta pogłębiane, a życie w nich umiera ze względu na zanieczyszczenia. Zdrowe naturalne rzeki dostarczają nam czystą wodę, pomagają łagodzić skutki suszy, są domem dla wielu gatunków zwierząt i roślin i stanowią bezcenne miejsce do odpoczynku i rekreacji. Dlatego bardzo ważne jest edukowanie i uwrażliwianie dzieci na los tych niesamowitych ekosystemów, które kryją w sobie wiele tajemnic i fascynujących historii.

 

Wyrusz na rzeczną przygodę z Kartami Edukacyjnymi Strażników Rzek WWF!

Wiosna to czas, kiedy chętniej wychodzimy z domu i mamy więcej okazji do obcowania z przyrodą. Dlatego właśnie ten czas, może być idealną chwilą, aby rozpocząć nową przygodę z poznawaniem rzek dzięki Kartom Edukacyjnym Strażników Rzek WWF, przygotowanym przez Fundację WWF Polska. Zawarte w kartach zadania, ciekawostki i gry pokażą dzieciom, jak funkcjonują
te ważne dla nas ekosystemy oraz jak ważną rolę pełnią one w przyrodzie
. Zgromadzona jest w nich wiedza geograficzna, wiedza o roślinach i zwierzętach, zagadnienia związane z wpływem rzek na ludzi oraz to jakie pełnią one funkcje w przyrodzie. Pokazane są także zagrożenia, z którymi obecnie mierzą się rzeki oraz podpowiedzi, jak można działać dla ich dobra.

Pobierz Karty Edukacyjne Strażników Rzek WWF za darmo!

 

Karty Edukacyjne Strażników Rzek WWF są stworzone głównie z myślą o rodzicach i nauczycielach zerówek, klas I-III szkoły podstawowej, ale także każdym, kto chce dowiedzieć się, jak funkcjonują ekosystemy rzeczne. Można skorzystać z nich w ramach lekcji w szkole i przedszkolu lub po prostu na spacerze z rodziną. Poprzez prowadzenie samodzielnych badań i eksperymentów dostarczają nie tylko rozrywki, ale przede wszystkim rozwijają i stanowią świetny sposób na przyswojenie wiedzy. Autorzy zachęcają do spacerów i gier nad rzeką, dokonywania własnych obserwacji, co wraz z nadchodzącą wiosną może okazać się szczególnie zachęcające.


Partnerem programu Strażnicy Rzek WWF oraz Kart edukacyjnych jest firma Geberit. 

Polskie rzeki to nasze dziedzictwo, które jest zagrożone. Dlatego potrzebne są inicjatywy, mające na celu ochronę ich naturalnego kształtu i funkcji. Geberit oraz fundacja WWF Polska połączyły siły, by chronić rzeki w ramach programu „Strażnicy Rzek WWF”. „Można powiedzieć, że decyzja o zaangażowaniu szwajcarskiej firmy w działalność na rzecz rzek wypływa wprost z jej DNA – woda jest w centrum wszystkiego, czym zajmuje się Geberit” – mówi Justyna Zborowska, Marketing Manager w Geberit Polska.