Pobierz opracowanie „Żylica – rozwiązania przyjazne naturze”
Gmina Buczkowice opracowała projekt „Zagospodarowanie terenów przyległych do potoku Żylica wraz z budową ścieżki dydaktycznej w Gminie Buczkowice”. Projekt zaplanowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa V. Ochrona środowiska i efektywne wykorzystywanie zasobów; działanie 5.4. Ochrona różnorodności biologicznej; poddziałanie 5.4.3. Ochrona różnorodności biologicznej – tryb pozakonkursowy.
Za cel projektu, zgodnie z informacjami Gminy Buczkowice uznano: „ochronę różnorodności biologicznej na terenie Gminy Buczkowice w dolinie potoku Żylica, który stanowi ważny korytarz ekologiczny w regionie. Projekt obejmuje ochronę najcenniejszych gatunków i siedlisk przyrodniczych w celu przywrócenia ich do właściwego stanu przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności wykorzystania zasobów naturalnych i kulturowych Subregionu Południowego”. Jednym z elementów projektu było uporządkowanie koryta oraz skarp potoku Żylica na odcinku od granicy z miastem Szczyrk do granicy z miejscowością Łodygowice w m. Rybarzowice i w m. Buczkowice.
Zadanie miało obejmować na odcinku od km 6+711,5 do km 11+090:
- uporządkowanie koryta oraz skarp potoku Żylica poprzez usunięcie gruzu, śmieci oraz innych przeszkód,
- oczyszczenie koryta potoku Żylica z powalonych drzew oraz zakrzaczeń (mechaniczne karczowanie, zagajniki średniej gęstości), oczyszczenie powierzchni skarp potoku z pokrytej roślinności,
- usunięcie roślin inwazyjnych,
- likwidację zbędnych ław żwirowych zalegających w korycie potoku oraz wybojów utrudniających migrację organizmów wodnych (zasypanie wybojów materiałem rzecznym),
- odżwirowanie niecek wypadowych stopni (sztuk 39),
- konserwację umocnień z elementów Kosteckiego w rejonie kilku stopni.
W ramach projektu zaplanowano zatem typowe roboty utrzymaniowe z elementami prac regulacyjnych, argumentując to m.in. ochroną przeciwpowodziową i ochroną bioróżnorodności.
Poza zabieganiem o to, by Gmina zrezygnowała z prac utrzymaniowych na rzece, chcieliśmy zaproponować coś więcej. Dzięki Panu Józefowi Jeleńskiemu powstało opracowanie „Propozycja przyjaznych naturze rozwiązań w zakresie prac planowanych w korycie potoku Żylica w Buczkowicach”, w którym Pan Józef zaproponował alternatywne rozwiązania dotyczące progów w korycie na wybranym przykładzie (bystrza zamiast remontu progów). Z końcem roku spotkaliśmy się z przedstawicielami Zarządu Zlewni w Żywcu i przedstawiliśmy propozycję działań w dolinie Żylicy. Teraz, po ostatecznej decyzji Gminy Buczkowice, możemy wrócić do tematu alternatywnych działań na rzece, tym bardziej, że na miejscu mamy wsparcie lokalnych aktywistów, co jest bardzo ważne.