Monitoring. Od czego zacząć?
Przygotowanie do wypełnienia ankiety rozpocząłem na stronie https://straznicy.wwf.pl/mapy/mapa-hydrograficzna/, gdzie znalazłem mój konkretny odcinek rzeki. W moim przypadku była to Rządza, położona w gminie Radzymin, województwie Mazowieckim.
Na mapie wyraźnie widzimy zaznaczony początek oraz koniec badanego odcinka. Dla ułatwienia pracy terenowej, wykorzystałem opcję wydruku mapy. Dzięki temu nie zgubiłem się w terenie podczas prowadzenia monitoringu.
Wydrukowałem także papierową wersję ankiety. Nie jest to konieczne, ale pomaga nie zapomnieć o żadnym badanym elemencie.
Następnie wyruszyłem w teren. Dobrze się ubrałem i zaopatrzyłem w przygotowane wcześniej materiały
Podczas przejścia badanego odcinka rzeki zaznaczałem obserwacje na mapie oraz na papierowej wersji ankiety. Na mapie zaznaczyłem także godzinę rozpoczęcia oraz zakończenia kontroli.
Najpierw, będąc w terenie wypełniłem pierwszą…
… a następnie drugą stronę.
Wprowadzanie wyników do elektronicznej wersji ankiety
Aby otworzyć elektroniczną wersję ankiety, należy na stronie www.straznicy.wwf.pl/mapy/rzeki/, odnaleźć badaną rzekę, a po zaznaczeniu właściwego odcinka, nacisnąć napis „Ankieta”. Zostaniemy automatycznie przeniesieni do ankiety badanego odcinka.
Lokalizacja badanego odcinka automatycznie pojawia się w ankiecie. Wystarczy wypełnić swoje dane oraz hasło, dostępne po dołączeniu do programu Strażnicy Rzek WWF.
Następnie uzupełniamy kolejne strony ankiety o zebrane w terenie informacje.
Wpisując w ankiecie budowle hydrotechniczne, pamiętamy o właściwym zaznaczeniu ich na mapie. Wypełniając ankietę na urządzeniu mobilnym, odbiornik GPS sam naprowadzi nas na naszą pozycję. Wypełniając ankietę na urządzeniu stacjonarnym, dla ułatwienia skorzystajmy z wyszukiwarki miejsc.
Po dodaniu budowli hydrotechnicznych, uzupełniamy zbiorcze informacje o rzece.
Ostatnim, ale bardzo ważnym elementem ankiety jest dodanie zdjęć. Podobnie jak w przypadku budowli hydrotechnicznych, dodajemy zdjęcia zaznaczając na mapie miejsce ich wykonania.
Na koniec zatwierdzając obserwacje otrzymujemy powiadomienie:
Kontrola zajęła mi ok. 30 minut. Miałem dużo szczęścia, bowiem badany odcinek jest bardzo kręty, zatem rzeka pokonuje znacznie większą odległość niż obserwator. Co więcej, jest dość dobrze dostępna i tylko w jednym miejscu musiałem nieco przeciskać się przez gęstą roślinność.
Po wykonaniu i zatwierdzeniu ankiety, wyniki naszej pracy możemy znaleźć na stronie www.straznicy.wwf.pl
W specjalnie przygotowanej mapie znajdziemy informacje, które odcinki już zostały skontrolowane oraz uzyskamy dostęp do wykonanych w terenie zdjęć.
Mam nadzieję, że zamieszczony materiał pomoże Wam w strażniczej misji:)