Z radością prezentujemy wyniki pierwszej edycji wolontariatu Strażników Rzek WWF polegającego na wyszukiwaniu i mapowaniu barier na rzekach. Nasi wolontariusze przeżyli prawdziwe przygody, sprawdzili ponad 350 km rzek znajdując ponad 500 barier!
Celem projektu było zlokalizowanie, opisanie i naniesienie na mapę w aplikacji Barrier Tracker wszystkich sztucznych barier na wybranych odcinkach rzek przez przeszkolonych wolontariuszy z programu Strażnicy Rzek WWF. Szczegółowa wiedza o fragmentacji poszczególnych rzek umożliwia podjęcie efektywnych działań renaturyzacyjnych, tj. przywracania ciągłości ekologicznej przez rozbiórkę lub udrożnienie barier. W kartowaniu wzięło udział 9 wolontariuszy:
- Paweł Bączkowski,
- Arkadiusz Dul,
- Kinga Gruszecka,
- Tomasz Jabłoński,
- Jacek Kłosowski,
- Daniel Papuga,
- Agata Porażka,
- Robert Waradzyn,
- Joanna Wąs.
Do opracowania dołączono także wyniki z rzeki Łomnicy, które zebrał
- Mateusz Mazur.
Wolontariat polegał na trzymiesięcznej współpracy połączonej z wymianą wiedzy i umiejętności.
Mapowanie barier zostało poprzedzone dwudniowym szkoleniem nad Tanwią, obejmującym część terenową oraz część teoretyczną. Kartowanie barier polegało na przejściu wyznaczonych odcinków rzek oraz nanoszeniu lokalizacji i parametrów barier na mapę Europejskiego Atlasu Barier przy użyciu aplikacji Barrier Tracker, która dostępna jest dla każdego posiadacza smartfona. Atlas i aplikacja to zintegrowany zestaw przygotowany specjalnie do kartowania sztucznych barier na rzekach, pozwalający na określenie rodzaju, wysokości, użyteczności budowli oraz załączenie jej zdjęcia. Dzięki działaniom Strażników Rzek WWF w projekcie Amber Polska zajmuje obecnie pierwsze miejsce wśród krajów z największą ilością zmapowanych barier.
Już niedługo wyniki kolejnej edycji, a na jesieni planujemy kolejne szkolenia.
Partnerem projektu Strażnicy Rzek WWF jest Geberit.