Oświadczenie Fundacji WWF w sprawie Kacpra W. i Społecznego Monitoringu Wód WWF
Fundacja WWF pragnie odnieść się do sytuacji związanej z panem Kacprem W., który był zaangażowany w nasze działania jako Strażnik Rzek WWF od listopada 2023 roku do 6 lutego 2025 roku. Od sierpnia 2024 roku współpracowaliśmy z panem Kacprem W. również na podstawie umowy zlecenia.
Pod koniec stycznia 2025 roku dotarły do nas sygnały o możliwych nieścisłościach dotyczących poziomu wykształcenia, kwalifikacji zawodowych, przynależności do instytucji naukowych oraz ewentualnych nieprawidłowości w działaniach podejmowanych przez pana W. W odpowiedzi na te informacje, w dniu 6 lutego 2025 roku, rozwiązaliśmy zarówno umowę zlecenie, jak i porozumienie wolontariackie z panem Kacprem W. Nawiązując współpracę, opieraliśmy się na informacjach zawartych w jego CV, które wskazywały na odpowiednie wykształcenie i doświadczenie zawodowe. Otrzymaliśmy również kopię jego dyplomu ukończenia studiów na kierunku chemicznym, poświadczoną notarialnie.
Niezwłocznie po otrzymaniu informacji o potencjalnych nieprawidłowościach, wystosowaliśmy zawiadomienie do prokuratury o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa (art. 286 § Kodeksu karnego). Przekazaliśmy prokuraturze wszelkie posiadane informacje i dokumenty, które mogą przyczynić się do wyjaśnienia tej sprawy. Liczymy na szybkie i dokładne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.
Pragniemy wyjaśnić, że Społeczny Monitoring Wód WWF jest autorskim projektem przygotowanym przez etatowych ekspertów Fundacji. Jego celem jest poprawa dostępu do wiedzy o jakości wód i zwiększenie nacisku społecznego na instytucje odpowiedzialne za wody w Polsce poprzez rozwój „Citizen science”. Pan Kacper W. nigdy samodzielnie nie prowadził szkoleń z poboru próbek wody i ich analizy. Był jedynie osobą współprowadzącą, działającą zgodnie z programem szkolenia i pod nadzorem ekspertów. Dodatkowo, każdy uczestnik przechodzi szkolenie prowadzone przez etatowych ekspertów Fundacji.
Sytuacja związana z panem Kacprem W. nie ma wpływu na dalsze działania wolontariuszy w ramach Społecznego Monitoringu Wód WWF. Projekt jest kontynuowany. Co więcej, prowadzimy rozmowy z jednym z ośrodków uniwersyteckich w sprawie możliwej współpracy.
Pojawiły się również pytania dotyczące aktualności szkoleń w jakich uczestniczył jako współprowadzący pan W. Ze względu na nadzór pracowników Fundacji nad szkoleniami, nie widzimy powodu dezaktualizacji tych szkoleń, jednakże chcąc rozwiać wątpliwości, pracujemy obecnie nad tym, aby zorganizować dodatkowe warsztaty z zewnętrznymi ekspertami.
Ta przykra sytuacja skłoniła nas do pracy nad propozycjami zmian w standardach weryfikacji. Chcemy, by dalej jak przez wiele ostatnich lat, wolontariat w Fundacji WWF opierał się na zaangażowaniu i uczciwości wolontariuszy, którym przyświecał wspólny cel ochrony przyrody. Była to pierwsza i mamy nadzieję ostatnia tego typu sytuacja w historii naszej Fundacji. Podjęte kroki mają na celu zabezpieczenie działań naszych wolontariuszy i ich zaangażowania na rzecz rzek. Nasi Strażnicy Rzek pozostają niezmiennie ambasadorami czystych rzek w swoich lokalnych społecznościach.
Chronimy przyrodę razem z ludźmi i dla ludzi.