Zastanawiacie się co robią Strażnicy Rzek WWF oraz jak zacząć działać? Oto w telegraficznym skrócie spis rzeczy, które możemy, a nawet powinniśmy robić – od tych najprostszych (ale też bardzo ważnych!) do tych, które wymagają od nas największego zaangażowania:

  1. Polub stronę Strażnicy Rzek WWF na Facebooku – śledź nasze wpisy, udostępniaj treści, komentuj i zapraszaj ludzi do dyskusji. Bardzo ważne jest rozpowszechnianie wiedzy o rzekach, ich pięknie i problemach -> KLIK!
  2. Zapisz się do programu przez stronę www.straznicy.wwf.pl i dołącz do zamkniętej grupy Strażników Rzek WWF na Facebooku -> KLIK! Jeśli jesteś z województw Małopolskiego lub Podkarpackiego, dołącz do naszej lokalnej grupy -> KLIK! Grup lokalnych z czasem będzie powstawać więcej. Może właśnie Ty możesz być koordynatorem jednej z nich?
  3. Edukuj siebie i innych! Sprawdź stronę https://straznicy.wwf.pl/baza-wiedzy/ i zapoznaj się z zamieszczonymi tam materiałami. Publikujemy raporty, analizy, artykuły, publikacje, wersje cyfrowe podręczników.
  4. Uczestnicz w szkoleniach Strażników Rzek WWF. W związku z obecną sytuacją, prowadzimy webinary (najnowsze wydarzenia znajdziesz na stronie FB), lecz gdy ograniczenia się zakończą, znowu ruszymy ze szkoleniami w różnych miejscach Polski.
  5. Pójdź nad rzekę, przejdź co najmniej 2 km rzeki i dodaj swoje obserwacje do ogólnodostępnej bazy danych zbieranych przez Strażników Rzek WWF. Co trzeba notować?  Jak wpisać obserwację? Sprawdź tutaj Sprawdź tutaj! Gdzie zobaczyć swoje obserwacje? Zobacz tutaj!
  6. Ściągnij na komórkę aplikację Barrier Tracker . Odwiedzaj rzeki i dodawaj do bazy danych międzynarodowego programu obserwacje różnych przegród na rzekach Amber International. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości – napisz do nas, pomożemy! Bardzo ważne jest zbieranie informacji o barierach i ich lokalizacji, możliwe, że dzięki temu uda się usunąć niektóre z nich.
  7. Zaopiekuj się odcinkiem swojej rzeki. Co trzeba robić? Zobacz tutaj: -> KLIK! Do twoich obowiązków należy: wykonanie 2 kontroli w roku (i wypełnienie ankiety dotyczącej stanu rzeki, tak jak w pkt. 3), przeprowadzenie akcji sprzątania rzeki oraz nawiązanie kontaktu z urzędem zajmującym się Twoją rzeką. W tym ostatnim pomożemy Ci przekazując wzór pism i pomysły, w jaki sposób można to zrobić 🙂
  8. Znajdź w swojej okolicy osoby, które tak jak Ty są zainteresowane rzekami. Możecie stworzyć grupę i razem działać dla rzek! 🙂
  9. Interweniuj! Widzisz działania na rzekach czy terenach podmokłych które wydają Ci się niewłaściwe? Zrób dokumentację fotograficzną, postaraj się na własną rękę dowiedzieć jak najwięcej o problemie który obserwujesz. Potem napisz do nas, postaramy się poradzić i pomóc. Z naszej strony możesz liczyć na wsparcie prawne i pomoc w zredagowaniu pisma, poradzimy także, gdzie należy szukać rozwiązania i jak reagować.

    Pamiętaj! Większość z nas zajmuje się rzekami i przyrodą w czasie wolnym. Raz mamy więcej przestrzeni w życiu na aktywizm, innym razem mniej. Nie bój się tego. Każdy z nas ma momenty, gdy nie może się bardziej angażować, ale po nich przychodzi znowu czas, gdy możemy ruszyć do działania. Świat i przypadek same podrzucają nam pomysły, którymi warto się zająć 🙂


    Osób, którym leży na sercu dobro rzek jest więcej niż Ci się wydaje. Dołączając do Strażników Rzek WWF stajesz się częścią większego ruchu. Jest wiele organizacji przyrodniczych działających lokalnie, a osoby w nich zaangażowane najczęściej wiedzą najlepiej co dzieje się w Twojej okolicy. Pamiętaj o wędkarzach lub kajakarzach – to grupy osób które spędzają dużo czasu nad rzekami. Możesz się od nich dużo nauczyć lub pokazać swój punkt widzenia i otworzyć oczy na to, jak powinna wyglądać naturalna rzeka.