Rzeki i mokradła to najszybciej ginące ekosystemy – od 1700 roku straciliśmy 90% terenów podmokłych na świecie! W Polsce obszary te również są w złym stanie, tylko ok. 25% z nich pozostało w stanie zbliżonym do naturalnego. Regulacje, betonowanie, przegradzanie barier rzekami, zanieczyszczenia, szkodliwe prace utrzymaniowe, niszczycielskie inwestycje – to wszystko dzieje się na co dzień z naszymi rzekami, lecz społeczeństwo zdaje się być głuche na ich nieme wołanie o pomoc. Nie mają one smutnych oczu i futerka, więc ciężko jest wzbudzić społeczną wrażliwość na ich losy. Dlatego Strażnicy Rzek WWF rozpoczęli akcję „Rzeka urzeka”, by obudzić wśród ludzi sympatię i przywiązanie do rzek, które może przerodzić się w większe zainteresowanie problemami tych ekosystemów i zaangażowanie w ich ochronę. Podczas Tygodnia Rzek WWF ukazało się ponad 100 historii publikowanych na Facebooku i Instagramie, w których ich autorzy opowiadali, co ich w rzekach urzeka a także dzielili się wspomnieniami i przeżyciami z nimi związanymi. 

Kto dołączył do akcji? Prof. Jerzy Bralczyk, który wyjaśnił pochodzenie słowa „rzeka” oraz rolę tych ekosystemów w kulturze i historii naszej cywilizacji. Marcin Dorociński zdradził, że jego ulubioną jest rzeka Pisa, która urzeka go swoją dzikością. Andrzej Bargiel pokazał rzekę Białkę, nad którą spędził dużo czasu trenując wspinaczkę. Marek Kamiński opowiedział o swojej miłości do Wisły, którą przepłynął 3 razy kajakiem. Jagna Niedzielska pochwaliła się, że realizuje swoje marzenie o domku nad swoją ukochaną rzeką Wkrą. Skubas opowiedział o swoim ulubionym odcinku Wisły i kajakowych wyprawach ze swoją rodziną. Katarzyna Łaska przywołała swoje wspomnienia z dzieciństwa związane z rzeką. 

Tydzień Rzek WWF organizowany był przy wsparciu partnerów – firm Geberit Polska i UPM Raflatac Polska. Geberit zaangażował dodatkowo do akcji kilkunastu architektów i projektantów, którzy opowiedzieli swoje historie, wśród nich znalazł się m.in. prof. Jan Sikora, Joanna Kulczyńska, Anna Koszela, Grzegorz Goworek, czy Robert Konieczny.

Mamy nadzieję, że dzięki akcji udało się rozbudzić wśród Polaków sympatię do rzek. Reagujmy, interesujmy się ich losem, bądźmy ich głosem, gdy dzieje się im krzywda!

Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do akcji #rzekaUrzeka!