Na prawie połowie rzek w Polsce w ogóle nie będzie wdrożony Krajowy Program Renaturyzacji Wód Powierzchniowych!

Na prawie połowie rzek w Polsce w ogóle nie będzie wdrożony Krajowy Program Renaturyzacji Wód Powierzchniowych, a na pozostałych program zostanie wdrożony tylko częściowo!

Kończą się konsultacje aPGW i na zlecenie jednej z organizacji tworzących Koalicje Ratujmy Rzeki powstała szczegółowa analiza uwzględnienia Krajowego Programu Renaturyzacji Wód Powierzchniowych w aPGW. Materiał ten zawiera szczegółowe rekomendacje i wskazania do uzupełnienia i zmian a PGW w tym wskazuje typy działań jakie  powinny być uwzględnione i realizowane  w aPGW. Szczegóły w załącznikach.

Konsultowane obecnie projekty drugiej aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy (II aPGW) nie zapewnią terminowego, tj. do roku 2027, osiągnięcia celów środowiskowych Ramowej Dyrektywy Wodnej w naszym kraju. Wykazuje to raport opracowany z inicjatywy Fundacji WWF Polska. Raport przedstawia rekomendacje co należy poprawić w projektach II aPGW.

Głównym wnioskiem wynikającym z powstałego z inicjatywy WWF raportu pt. „Ocena stopnia uwzględnienia Krajowego Programu Renaturyzacji Wód Powierzchniowych w projektach drugiej aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami (II aPGW) wraz z rekomendacjami do II aPGW” jest, że projekty II aPGW w swoim obecnym brzmieniu nie zapewnią terminowego, tj. do roku 2027, osiągnięcia celów środowiskowych Ramowej Dyrektywy Wodnej w naszym kraju – ze względu na niedostateczne uwzględnienie Krajowego Programu Renaturyzacji Wód Powierzchniowych (KPRWP) w II aPGW oraz ze względu na spodziewane pogorszenie stanu koryt rzek i ich dolin, będące skutkiem planowanych inwestycji i innych przedsięwzięć hydrotechnicznych.
Konieczne są zatem poważne zmiany w projektach aPGW.

Konsultacje aktualizacji Planów Gospodarowania Wodami

W raporcie przeanalizowano 3 116 tzw. Jednolitych Części Wód Powierzchniowych (JCWP) rzecznych ze wszystkich dziewięciu dorzeczy.
Z analizy tej wynika, że w żadnej z JCWP nie wdrożono w pełni rekomendacji z KPRWP. W 43% JCWP rzecznych brak jest wdrożenia zapisów KPRWP, a w przypadku pozostałych 57% JCWP zapisy KPRWP wdrożono w II aPGW jedynie częściowo.

Szczegółowe omówienie wyników analizy znajdą zawiera opisowa części raportu (plik PDF).

Jednym z głównych celów raportu jest wsparcie procesu konsultacji społecznych projektów II aPGW. W związku z tym dla każdej z 3 116 JCWP rzecznych przedstawiono rekomendacje odnośnie do zmian, jakie powinny być wprowadzone do II aPGW, aby w danej JCWP terminowo osiągnąć stan hydromorfologiczny niezbędny dla osiągnięcia dobrego stanu wód wymaganego przez Ramową Dyrektywę Wodną i inne dyrektywy związane z gospodarowaniem wodami i ochroną ekosystemów oraz gatunków rzek i ich dolin. Zawiera je załącznik 1 (plik Excel). Rekomendacje mogą być pomocne w sformułowaniu szczegółowych uwag do projektów aPGW, dotyczących poszczególnych rzek, zgłaszanych przez organizacje i osoby zainteresowane poprawą stanu rzek.

Rekomendacje zmian są wnioskami z porównania zapisów z projektów II aPGW z zapisami Krajowego Programu Renaturyzacji Wód Powierzchniowych oraz z informacjami o inwestycjach i innych przedsięwzięciach mogących negatywnie oddziaływać na ekosystemy rzek, wymienionych w załącznikach 6 do II aPGW oraz w aktualizacji Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym i w Planie Przeciwdziałania Skutkom Suszy.

Załączniki

Na prawie połowie rzek w Polsce w ogóle nie będzie wdrożony Krajowy Program Renaturyzacji Wód Powierzchniowych

   POBIERZ

Załącznik 2 -Katalog działań renaturyzacyjnych
Zalacznik_2_v.1.00_Katalog-działań-renaturyzacyjnych.pdf

   POBIERZ

Raport WWF – ocena IIaPGW KPRWP
Raport_ocena_IIaPGW_KPRWP_v.2.5.pdf

   POBIERZ

Załącznik_1 – tabela
Zalacznik_1_v.2.00.xlsx

   POBIERZ