Monitoring pozwala na weryfikację faktycznego stanu rzek w porównaniu z mapą waloryzacji. Ponadto umożliwia zgromadzenie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia interwencji i lokalnych akcji.

Żeby móc praktycznie zaangażować się w ochronę rzek, potrzebujemy informacji o ich aktualnym stanie. Dzięki pracy naukowców udało nam się stworzyć mapę najcenniejszych odcinków rzek (do zobaczenia w zakładce MAPY), które zachowały najwyższe walory hydromorfologiczne, takie jak krętość czy naturalne otoczenie. Monitoring pozwala na weryfikację faktycznego stanu rzek w porównaniu z mapą waloryzacji. Ponadto umożliwia zgromadzenie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia interwencji i lokalnych akcji.

Bardzo ważną aktywnością Strażników Rzek jest monitoring i kontrola stanu ekologicznego rzek w terenie. Aby pomóc Wam w tym działaniu oraz zebrać jak najbardziej wartościowe dane, stworzyliśmy dla Was specjalną ankietę, dzięki której możecie w łatwy sposób zbierać informacje na temat rzek. Zbierane dane są ważne z wielu względów: świadczą o naturalności kontrolowanych odcinków oraz wskazują te elementy środowiska, które mogą być zagrożone i zniszczone w ramach prowadzonych prac utrzymaniowych.

Aby wypełnić ankietę należy:

Wybrać rzekę w swojej okolicy i zaplanować przejście 2 km odcinka, połączone z monitoringiem. Rzekę najłatwiej znaleźć używając wyszukiwarki w zakładce MAPY. Na mapie znajdziecie także narzędzie do pomiaru odległości oraz opcję wydruku przygotowanej mapy. Na wydrukowanej mapie zaznaczcie początek i koniec swojej trasy.

Ankietę najłatwiej wypełnić na 2 sposoby.

Wejdź do ankiety poprzez dedykowany LINK do Ankiety. Do wypełnienia ankiety wersji elektronicznej potrzebne jest hasło, które uzyskasz po zgłoszeniu się do programu poprzez przycisk „Zostań Strażnikiem”. Hasło do ankiety dostępne jest dla zalogowanych użytkowników i opublikowane na forum społeczności.

Zapoznaj się z pytaniami oraz opisami do pytań. Następnie, po wizycie w terenie uzupełnij ankietę o wymagane dane. Ankietę jest także przystosowana do otwierania w urządzeniach mobilnych, to znaczy, że możesz mieć ją zawsze przy sobie.

Drugim sposobem jest wypełnienie ankiety w wersji papierowej. Jest to pobrania TUTAJ.

Zawiera takie same pytania jak wersja elektroniczna, jednak jest uboższa o szczegółowe opisy i podpowiedzi. Wypełnioną ankietę możesz przesłać do nas pocztą elektroniczną.

Polecamy skorzystanie z obu sposobów zbierania danych. Najpierw zapoznaj się z pytaniami w ankiecie elektronicznej, następnie w terenie zabierz ze sobą formularz papierowy. Dzięki niemu, w łatwy sposób po wizycie terenowej uzupełnisz ankietę w wersji elektronicznej.

Zebrane przez Ciebie informacje zostaną zgromadzone w bazie danych. Dzięki temu będziemy mieli znacznie większą wiedzę na temat rzek. Każda informacja na temat stanu rzeki, każde zdjęcie dodane do ankiety, jest kolejnym argumentem mogącym uchronić rzekę przed pracami utrzymaniowymi i regulacyjnymi.

Materiały:

Ankieta w wersji elektronicznej dla przeglądarek – Strażnicy Rzek – Ankieta elektroniczna

Ankieta w wersji elektronicznej do otworzenia w aplikacji – Strażnicy Rzek – Ankieta do aplikacji

Ankieta w wersji papierowej – Strażnicy Rzek – Ankieta papierowa